Fizjoterapia uroginekologiczna- na wasze pytania odpowiada mgr Agata Węgiełek
Agatę poznałam jakieś 4 lata temu na spotkaniu u znajomych. Pamiętam swoje zdziwienie kiedy powiedziała nam czym się zajmuje. Pomyślałam sobie „wow, jak ten świat idzie do przodu, teraz starsze kobitki mają naprawdę świetną opiekę i możliwości terapii”. Dwa lata później, jako 24-latka leżałam u Agaty w gabinecie na wizycie poporodowej. Faktycznie starsza babeczka ze mnie ! Temat fizjoterapii uroginekologicznej wciąż jest mało znany, ale na szczęście to się powoli zmienia. Widzę to również po was, często pytacie mnie o tę stronę opieki okołoporodowej. Postanowiłam zebrać 9 waszych najczęstszych pytań i zadać je specjaliście.
Zapraszam.
1. Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Moja terapia koncentruje się na problemach zlokalizowanych w obrębie krocza. Mają tam ujście trzy układy – moczowy, rozrodczy i pokarmowy, każdy z nich może zacząć źle funcjonować w konsekwencji czego pogorszyć jakość życia powodując szereg nieprzyjemnych objawów. Dzięki odpowiednio dobranej terapii możemy całkowicie rozprawić się z przyczyną problememu, lub zdecydowanie zmniejszyć jego uciążliwość.
2. Jeśli kobieta planuje ciążę to kiedy powinna się zgłosić do fizjoterapeuty? Przed ciąża? W trakcie?
Najczęściej ciąża sama w sobie nie jest przyczyną naszych problemów. Ona jedynie demaskuje nasze słabe punkty, więc zdecydowanie warto spotkać się z fizjoterapeutą nawet już na etapie planowania ciąży. Każdy kolejny tydzień ciąży przynosi zmianę środka ciężkości ciała, któremu zazwyczaj bezwiednie się poddajemy (przyczynia się do tego mit o nie napinaniu brzucha – od razu go obalam, brzuch ma być w ciąży aktywny!). Towarzyszy nam coraz to bogatsza mieszanka hormonów, w tym rozluźniająca nas relaksyna, która powoduje,że jesteśmy mniej stabilne, ponieważ rozluźniają się połączenia więzadłowe w naszym ciele . Nawet jeżeli nic Cię nie boli, jesteś aktywna fizycznie, generalnie masz poczucie,że możesz przenosić góry to wymienione powyżej czynniki mogą wszystko zaburzyć np. za sprawą Twojej złej postawy. Dowiedz się zawczasu co możesz poprawić, aby przejść te 9 m-cy w jak najlepszej formie.
3. Jakie dolegliwości powinny skłonić kobietę do wizyty u fizjoterapeuty?
Wszystkie, które są zlokalizowane w obrębie krocza, czy to takie oczywiste jak nietrzymanie moczu, bolesne współżycie, ale także mniej oczywiste. W tym miejscu opiszę pokrótce przypadek mojej pacjentki. Zgłosiła się ona do mnie w 34 tygodniu ciąży na tzw. przygotowanie do porodu. W trakcie terapii zauważyłam klej od kinesiotapingu (kolorowe taśmy, które często można zobaczyć u sportowców) na jej pośladkach. Okazało się, że od 9 miesięcy nieustannie swędział ją odbyt, więc łapiąc się wszystkich możliwych opcji zaczęła sobie oklejać pośladki tak, aby odbyt miał większy dopływ powietrza. W tym momencie opowiedziała mi jak długą drogę przeszła w celu ustalenia przyczyn dolegliwości, która doprowadzała ją do szału i jak wyłączyła się z życia w społeczeństwie, oraz jakie działania podjęła żeby sobie pomóc. Okazało się,że dobrze dobrana terapia w krótkim czasie (około 3 tygodni) uwolniła ją od problemu.
4. Jak wygląda/przebiega wizyta? Jak kobieta powinna się na nią przygotować?
Należy przygotować się na szczegółowe pytania, ponieważ początek pierwszej wizyty to dość obszerny wywiad medyczny (dobrze jest wypisać na kartce nurtujące pytania i problemy z którymi przychodzicie). Trzeba się również przygotować na badanie przez pochwę. Dla osób, które się krępują mam przygotowane jednorazowe spódniczki, jednakże w celu zmniejszania ilości odpadów zachęcam takie osoby, by w miarę możliwości przychodziły na wizyty w spódnicy. W trakcie badania kobieta leży na plecach, ja siedząc z boku, badam ją przy użyciu sterylnych jednorazowych rękawiczek i żelu. Pozostałe części terapii opierają się na pracy z całym ciałem wykorzystując techniki manualne. Następnie dobieram odpowiednie dla kobiety ćwiczenia i zalecam zmianę nawyków.
5. Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę po porodzie? Czy każda kobieta powinna się na taką wizytę udać?
Warto wiedzieć,że w połogu ciało jest bardzo plastyczne, dlatego też warto wykorzystać ten czas na prawidłowe ukierunkowanie procesów gojenia i powrotu ciała do formy sprzed ciąży. W tym czasie nie wykonujemy inwazyjnych technik. W przypadku CC można spotkać się z fizjoterapeutą zaraz po zdjęciu szwów, a po porodzie SN w zasadzie zaraz po powrocie do domu. Uważam, że każda kobieta powinna odbyć taką wizytę po porodzie. Mam nadzieję,że w niedalekiej przyszłości będzie to zawarte w standardach opieki okołoporodowej.
6. Czego najczęściej obawiają się kobiety przed wizytą u Ciebie?
Chyba wizyty samej w sobie, bywają skrępowane. Mam świadomość,że pracuję w bardzo intymnym obszarze, dlatego też podczas wizyt staram się wprowadzać swobodną atmosferę z poczuciem bezpieczeństwa i zaufania.
7. Czy chciałabyś powiedzieć coś tym kobietom, które z różnych powodów odwlekają wizytę u fizjoterapeuty?
Nie zwlekajcie, dajcie sobie pomóc, nie będziecie żałować.
8. Czy są jakieś codziennie nawyki, które można wprowadzić w życie, aby bardziej o siebie zadbać i odjąć fizjoterapeutom pracy ?
Tak. Zmień sposób stania, chodzenia, siadania, wstawania, biegania. Żeby to zrobić musisz dostać dobre wskazówki , a więc siłą rzeczy musisz znaleźć kogoś kto ma o tym pojęcie. Ja mam, wybór należy do Ciebie 🙂
9. Gdzie można Cię znaleźć i jak można zapisać się na wizytę?
Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.pelvimedica.com, tam też możesz umówić się na wizytę. Mój gabinet znajduje się przy Alei Solidarności 95/99 w Warszawie.
Do zobaczenia w gabinecie!
PelviMedica Agata Węgiełek
Jeśli chcesz być na bieżąco i dostawać powiadomienia o nowych wpisach na moim blogu kliknij tutaj.
28 kwietnia, 2020 @ 7:10 pm
Bardzo fajny wpis, dużo dowiedziałam się z niego. Ciesze się,że tu trafiłam. pozdrawiam
28 kwietnia, 2020 @ 7:27 pm
Ja również się cieszę <3 Na zdrowie!
29 kwietnia, 2020 @ 7:50 am
Mam wrażenie, że bardzo dużo mówi się o przygotowaniu do ciąży, potem o przebiegu samej ciąży, dbaniu o siebie. A potem kobieta z bobasem zostawiona jest sama sobie: depresja poprodowa, problemy z nietrzymaniem moczu.
Ostatnio wokalistka Tatiana Okupnik przyznała, że po porodzie miała problemy z odbytem.
Dobrze, że porusza się takie tematy, by kobieta miałą świadomość, że pomoc jest dostępna.
29 kwietnia, 2020 @ 10:08 am
Dobrze, że poruszasz takie tematy, bo o niektórych rzeczach się nie mówi.
2 maja, 2020 @ 11:25 am
Wizyty u takich specjalistów są coraz częstsze i bardzo dobrze, żadna z nas nie musi cierpieć jeśli jest opcja uzyskania pomocy.