Indukcja porodu
Cześć! Przed Tobąkolejna część z serii „Naturalnie, że rodzę!”. Poniżej znajdziesz tekst, a do niektórych tekstów dołączone będą również karty pracy. Jeśli jednak wolisz słuchać to na samym dole tekstu znajdziesz link do YouTuba. Dzisiaj oddaje w Twoje ręce tekst Ewy Woźniak- położnej 🙂
Indukcja porodu
Indukcja porodu to wywołanie porodu, zanim zacznie się w sposób samoistny.
Wskazaniami do indukcji mogą być: ciąża po terminie porodu, duża szacunkowa masa płodu, mała szacunkowa mała płodu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, cholestaza, wiek ciężarnej powyżej 40 r.ż., przedwczesne odpływanie płynu owodniowego.
Przy indukcji porodu, której przyczyną jest ciąża po terminie warto kierować się terminem porodu wyznaczonym z USG w I trymestrze ciąży. Jest on bardziej dokładny, niż termin wyznaczony przy pomocy ostatniej miesiączki. Należy też pamiętać, że terminy te są tylko spodziewanymi terminami porodu i wziąć pod uwagę fakt, że u niektórych kobiet ciąża może trwać trochę dłużej, a u niektórych krócej i jest to normalne.
Przed rozpoczęciem indukcji należy sprawdzić gotowość szyjki macicy do porodu. Indukcję można rozpocząć gdy szyjka jest skrócona i miękka. Jeśli szyjka jest długa i twarda należy najpierw taką szyjkę odpowiednio przygotować. Metody przygotowania szyjki macicy do porodu nazywamy metodami preindukcji.
Metody preindukcji:
- Masaż szyjki macicy przy okazji badania wewnętrznego
- Założenie do szyjki macicy cewnika Foleya
- Zastosowanie żelu prostaglandynowego
Czasem zdarza się, że po zastosowaniu którejś z tych metod mogą pojawić się skurcze macicy i rozpocząć poród.
Podstawową metodą indukcji porodu jest wywołanie go przy pomocy kroplówki z oksytocyną – hormonem wywołującym skurcze macicy.
Poród indukowany ma podobny przebieg do porodu, który zaczął się w sposób samoistny. Jest jednak kilka różnic, o których warto wiedzieć.
Skurcze wywołane przez oksytocynę pochodzącą z zewnątrz (twz. oksytocynę egzogenną), różnią się trochę od tych, które regulowane są dzięki naturalnej oksytocynie, produkowanej przez ciało kobiety (endogennej). Organizm kobiety potrafi dostosować siłę i długość skurczu do etapu porodu oraz kondycji kobiety. Taka regulacja w porodzie z zastosowaniem oksytocyny z zewnątrz jest bardzo ograniczona. Skórze wywoływane przez oksytocynę egzogenną mogą dawać przez to większe dolegliwości bólowe i być dla rodzącej bardziej męczące.
Podczas porodu indukowanego oksytocyną konieczne jest ciągłe monitorowanie dziecka aparatem KTG. W niektórych szpitalach są dostępne bezprzewodowe i wodoodporne peloty do KTG, z którymi możemy dość swobodnie poruszać się po sali porodowej lub wejść do wanny. Niestety w wielu szpitalach gdzie takiego sprzętu nie ma, nasz ruch ograniczają kable od KTG. Dodatkowo podczas ruchu zapis aparat KTG ma często problemy z dokładnym odczytywaniem czynności serca dziecka. W takich przypadkach kobieta często proszona jest o położenie się, a dla porodu pozycja leżącą nie jest korzystna.
W Polsce indukowanych jest ok 30-40% porodów drogami natury. Przy założeniu, że poród i ciąża są dla kobiety stanem fizjologicznym nasuwa się pytanie czy taki odsetek indukcji nie świadczy o nadużywaniu tej metody?
Mimo,że poród indukowany różni się od porodu w pełni naturalnego, to jest on na pewno dobrą alternatywą pomagającą zmniejszyć odsetek niepotrzebnych cięć cesarskich. Przede wszystkim należy też pamiętać, że możliwość indukcji porodu pozwala uniknąć wielu groźnych powikłań zarówno u dziecka jak i matki.
Zanim zdecydujemy się na indukcję medyczną warto poznać i zastosować sposoby indukcji niemedycznej.
Sposoby indukcji niemedycznej:
- Seks – jest bezpieczny, a hormony uwalniające się podczas seksu mogą przy okazji przyczynić się do rozpoczęcia porodu
- Aktywność fizyczna – spacery, chodzenie po schodach, kołysanie biodrami i wszelkie aktywności powodujące nacisk główki dziecka na szyjkę macicy mogą przyspieszyć rozpoczęcie porodu
- Słodycze – macica do pracy potrzebuje energii więc w okolicach terminu porodu nie trzeba odmawiać sobie słodkości
- Jedzenie wywołujące silną perystaltykę jelit – popularną metodą jest zastosowanie oleju rycynowego
- Masaż brodawek sutkowych – podczas takiego masażu uwalniana jest oksytocyna
- Masaż brzucha – lekki masaż brzucha od dołu, oraz „stukanie” opuszkami palców po bokach i na górze brzucha może wywołać skurcze
Sposoby te można spokojnie łączyć ze sobą i stosować wielokrotnie.
Przy każdym z nich bardzo ważny jest spokój i relaks. Hormony stresu mogą skutecznie uniemożliwić rozpoczęcie porodu.
Ewa Woźniak