Miejsce porodu
Cześć! Przed Tobą kolejna część z serii „Naturalnie, że rodzę!”. Poniżej znajdziesz tekst, a do niektórych tekstów dołączone będą również karty pracy. Jeśli jednak wolisz słuchać to na samym dole tekstu znajdziesz link do YouTuba z nagraną częścią mojej pogadanki, która kiedyś odbyła się kiedyś w ramach kursu online. Na zdrowie ! 🙂
Miejsce porodu.
W Polsce Możemy wybrać na miejsce narodzin naszego dziecka trzy miejsca: Dom, Dom Narodzin i Szpital.
Dom
Poród domowy w Polsce nie jest jeszcze refundowany, a więc koszty takiego porodu trzeba pokryć z własnej kieszeni. W porodzie domowym uczestniczą dwie położne. Do takiego porodu należy również uzyskać kwalifikację. Istnieją przeciwwskazania względne, oraz przeciwwskazania bezwzględne do rodzenia w domu. W przypadku wystąpienia tych pierwszych ostateczną decyzje o możliwości porodu domowego podejmuje położna.
Dom Narodzin
Dom narodzin to opcja pośrednia między domem, a szpitalem. Poród w domu narodzin jest refundowany i tak jak i w porodzie domowym obowiązuje nas kwalifikacja, która ma miejsce na krótko przed porodem. Zazwyczaj domy narodzin znajdują się przy szpitalach, wtedy w razie potrzeby kobieta może zmienić miejsce porodu na salę szpitalną. W domu narodzin opiekę nad rodzącą kobietą sprawują tylko położne, nie stosuje się tam żadnej medykalizacji.
Szpital
Szpitale dzielimy pod względem stopnia referencyjności: I, II, III
Szpitale I stopnia przeznaczone są dla kobiet w ciąży niepowikłanej, w terminie porodu, szpitale o II stopniu powinny być przystosowane do zabezpieczenia kobiet w ciąży zagrożonej, oraz do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami, III stopień przeznaczony jest dla kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży, przystosowany do opieki nad dziećmi urodzonymi przed 31 tyg. ciąży, z wadami rozwojowymi.
Jeśli chcesz posłuchać nagrania z kursu, który prowadziłam zapraszam Cię tutaj. Jeśli chcesz porozmawiać z innymi kobietami lub ze mną zapraszam Cię do grupy na Facebooku, link znajdziesz tutaj.