Poród naturalny, cesarskie cięcie
Cześć! Przed Tobą pierwsza część z serii „Naturalnie, że rodzę!”. Poniżej znajdziesz tekst, a do niektórych tekstów dołączone będą również karty pracy. Jeśli jednak wolisz słuchać to na samym dole tekstu znajdziesz link do YouTuba z nagraną częścią mojej pogadanki, która kiedyś odbyła się kiedyś w ramach kursu online. Na zdrowie ! 🙂
Poród naturalny, Poród poprzez cięcie cesarskie
Dzisiaj zaczniemy od podstaw i od pojęć. Nazywam to kosmetyką języka.
Przyjąć czy odebrać poród?
Pierwsze rozróżnienie jakie wprowadzę to różnica pomiędzy przyjęciem, a odebraniem porodu. Ja lubię mówić, że porody należy przyjmować, a nie odbierać. Słowo odbierać ma negatywny wydźwięk. Sugeruje, że coś się nam w porodzie zabiera, odziera nas z czegoś, stawia nas w świetle biernego uczestnika porodu. Bardzo bym nie chciała, aby porody się kobietom odbierało. Chciałabym natomiast, aby porody przyjmowano, aby przyjmowano dzieci na świat, a kobietę czyniono aktywnym twórcą tego dzieła. Słowo odebrać jest nacechowane negatywnie i sugeruje, że ktoś nam coś zabiera.
Kolejne rozróżnienie jakie wprowadzam to poród siłami natury i poród drogami natury. O tym kiedyś już pojawił się tutaj wpis, ale powtórzmy:
Poród siłami natury
- To poród zdrowej kobiety, która rodzi zdrowe dziecko,
- To poród, który rozpoczyna się w terminie, tzn. po skończonym 37 tc i przed ukończeniem 42tc.
- To poród, który przebiega fizjologicznie,
- To poród w którym nie są podejmowane interwencje medyczne,
- To poród w którym kobieta jest aktywnym uczestnikiem.
Poród drogami natury
- To każdy poród w którym dziecko rodzi się kanałem rodnym,
- To poród indukowany,
- To poród z licznymi interwencjami medycznymi ,
- To również poród zakończony za pomocą kleszczy/próżnociągu.
To oznacza, że każde dziecko urodzone siłami natury będzie urodzone drogami natury, ale nie każde dziecko urodzone drogami natury będzie urodzone siłami natury.
Cesarskie cięcie
To zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka. Wykonuje się go gdy naturalny poród jest niemożliwy. Gdy zabieg jest planowany, przeprowadza się go w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub zewnątrz-oponowym. Jeśli zabieg wykonuje się w trybie ostrym, najczęściej znieczula się ogólnie, czyli pójdziecie spać.
Rozcięcie powłok brzusznych wykonywane jest około 4cm nad spojeniem łonowym. Przecinane są kolejno : skóra, tkanka podskórna, powięź mięśni prostych brzucha, następnie rozsuwane są włókna mięśni brzucha, i rozcinana jest otrzewna ścienna. Nacięcia te są bardzo małe, lekarz poszerza je palcami do kilkunastu centymetrów. Następnie nacinana jest macica i rodzi się dziecko. Dziecko po pokazaniu mamie jest zabierane do oceny neonatologicznej. Jest ważone i mierzone, ocenia się jego stan ogólny i dopiero daje się mamie z nim przywitać. Następnie na czas zakończenia operacji i szycia jest zabierane na oddział neonatologiczny lub do kangurującego taty. Po zakończeniu operacji dziecko wraca do mamy na kontakt skóra do skóry już na sali pooperacyjnej. Dowiedz się jak jest w Twoim szpitalu, nawet jeśli nie masz planowego cięcia cesarskiego. Wiedza zawsze daje poczucie bezpieczeństwa. Nie będziesz się zastanawiała co będzie. Zapytaj po jakim czasie po cesarskim cięciu możesz dostać dziecko do kontaktu skóra do skóry i karmienia, czy tata może kangurować dziecko, jakie są zwyczaje w danym szpitalu.
Poród francuski
Nazywany też brzusznym, to metoda, która jest pośrednim rozwiązaniem między cesarskim cięciem, a porodem naturalnym. Do tej pory była stosowana w niektórych szpitalach we Francji i Izraelu, niedawno po raz pierwszy przeprowadzono taki poród w Polsce, odbyło się to w Olsztynie. Podczas tego zabiegu w przeciwieństwie do cięcia cesarskiego lekarz dochodzi do macicy bez otwarcia jamy otrzewnowej. Dzięki temu istnieje szansa na mniej powikłań. Poród ten ma naśladować fizjologiczny mechanizm porodu naturalnego. Noworodek jest wypychany z macicy poprzez siłę tłoczni brzusznej uruchamianej poprzez dmuchanie kobiety w ustnik.
KORZYŚCI płynące z porodu naturalnego
– Skurcze macicy powodujące ucisk dziecka bardzo silnie działają na zmysł dotyku,
– Ucisk klatki piersiowej pomaga w oczyszczeniu się dróg oddechowych dziecka z płynu owodniowego,
– Te same skurcze działają na narządy wewnętrzne, a także na czucie głębokie,
-Skurcze porodowe stymulują główkę , dzięki temu układ nerwowy rodzącego się dziecka doskonali się i dojrzewa tworząc nowe połączenia nerwowe,
– Mocne pobudzanie zmysłów wpływa pozytywnie na integrację sensoryczną,
-Dziecko kolonizuje swoją skórę matczynymi bakteriami,
– Jest to jedyna naturalna droga przyjścia na świat,
– Szansa na więcej potomstwa,
– Szybsze dojście do siebie,
– Poczucie sprawczości.
– Jeżeli kobieta tego chce to może bezpiecznie zajść w ciążę, gdy tylko wróci jej płodność.
– Partner lub osoba towarzysząca może przebywać przy rodzącej.
-Od razu po porodzie mama może opiekować się dzieckiem.
Pamiętajcie, że nie nam oceniać wskazania do cięcia cesarskiego i wyrokować który poród jest lepszy. Zaopiekujmy się sobą i przygotowaniem samych siebie jak najlepiej potrafimy na przyjście na świat naszego dziecka.
Jeśli chcesz posłuchać nagrania z kursu, który prowadziłam zapraszam Cię tutaj. Jeśli chcesz porozmawiać z innymi kobietami lub ze mną zapraszam Cię do grupy na Facebooku, link znajdziesz tutaj.
Źródła:
- Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim, Magdalena Hul, Katarzyna Osadnik, Wydawnictwo Natuli, 2021
- Poród Naturalny, Katarzyna Oleś, Wydawnictwo Natuli, 2020
- Urodzić razem i Naturalnie, Irena Chołuj, 2008
- www.rodzicpoludzku.pl/wokol-porodu