Rola psychiki w porodzie
Cześć! Przed Tobą kolejna część z serii „Naturalnie, że rodzę!”. Poniżej znajdziesz tekst, a do niektórych tekstów dołączone będą również karty pracy. Jeśli jednak wolisz słuchać to na samym dole tekstu znajdziesz link do YouTuba z nagraną częścią mojej pogadanki, która kiedyś odbyła się kiedyś w ramach kursu online. Na zdrowie !
PSYCHIKA W PORODZIE
Zapewne nie raz słyszałaś stwierdzenie, że poród jest w głowie. To zdanie wywołuje ogromne kontrowersje, nie dziwię się temu. Najczęściej dlatego, że jest zupełnie źle rozumiane. Często jest spłycane do znaczenia : Jeśli bardzo chcesz, to uda Ci się urodzić naturalnie. Absolutnie nie o to w tym moim zdaniem chodzi.
Nasza stara kora mózgowa, odpowiedzialna jest min. za instynkty, rozmnażanie, jest odpowiedzialna za działanie hormonów. Jest wspólna dla nas i dla zwierząt. Nowa kora mózgowa wykształciła się w toku ewolucji, umożliwia myślenie abstrakcyjne, działanie wyobraźni, mowę. Zbiera, porządkuje i przetwarza dane, tym właśnie różnimy się od zwierząt. Nowa kora mózgowa jest nadrzędna w stosunku do starej, tzn. hamuje ją. Nie pozwala nam na instynktowne działania, np. w zachowaniach seksualnych, ale także podczas porodu. Nazywam to rozsądkiem lub racjonalnym zachowaniem.
- „Podczas porodu należy wyeliminować to, co specyficznie ludzkie, a zaspokoić potrzeby typowe dla ssaków.” Michael Odent
- „Aby opisać rolę mózgu w procesie porodu naturalnego, można by powiedzieć, że nowa kora mózgowa ma spać, a stara kora mózgowa- działać” Katarzyna Oleś.
Co sprawia, że władzę nad naszym zachowaniem przejmuje nowa kora mózgowa?
Codzienność. Codziennie korzystamy z jej zdobyczy i dzięki temu nasze życie jest łatwiejsze, rozwijamy się.
- Logiczne myślenie,
- Rozmowa,
- Werbalizowanie myśli,
- Pisanie,
- Czytanie,
- Czujność.
- Bycie obserwowanym.
Do naturalnego porodu natomiast potrzebujemy całą tą zdobycz intelektualną wyciszyć. Aby to zrobić potrzeba nam:
- Czasu,
- Ciepła,
- Ciemności/półmroku,
- Stonowanych dźwięków,
- Spokoju,
- Poczucia bezpieczeństwa,
- Sprzyjającego towarzystwa.
- Zaspokojenia potrzeb fizjologicznych (jedzenie, picie, siku, kupa, sen/odpoczynek).
Czy kiedykolwiek widziałaś jak rodzą zwierzęta? Prawdopodobnie nie.
Ja mimo tego, że od dziecka jestem bardzo związana z psami i końmi nigdy tego nie widziałam. Jeśli widziałaś to zapewne był to poród psa, bo pies jest zwierzęciem bardzo ufnym w stosunku do człowieka, albo poród malutkich zwierząt, np. gryzoni, którym uniemożliwiłaś schowanie się. Zwierzęta na ogół jeśli tylko mogą schowają się przed Tobą.
Oczywiście absolutnie nie chcę wam dać do zrozumienia ze macie teraz rodzić same, bez położnych i asysty, oczywiście, że nie! Chcę uzmysłowić wam tylko jak bardzo może mieć znaczenie to, że ktoś nas obserwuje lub za bardzo ingeruje w nasz poród.
Dzisiejsze karty pracy przydadzą Ci się do części kursu w której będę mówiła o planie porodu i gotowości na zmiany. Dokończę wtedy wyjaśnienia znaczenia stwierdzenia, że poród jest w głowie i pokażę Ci, że to wcale nie oznacza tego co myślisz 🙂 Karty znajdziesz poniżej:
Jeśli chcesz posłuchać nagrania z kursu, który prowadziłam zapraszam Cię tutaj. Jeśli chcesz porozmawiać z innymi kobietami lub ze mną zapraszam Cię do grupy na Facebooku, link znajdziesz tutaj.
Źródła:
- Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim, Magdalena Hul, Katarzyna Osadnik, Wydawnictwo Natuli, 2021
- Poród Naturalny, Katarzyna Oleś, Wydawnictwo Natuli, 2020
- Urodzić razem i Naturalnie, Irena Chołuj, 2008
- www.rodzicpoludzku.pl/wokol-porodu