Symptomy zbliżającego się porodu
Cześć! Przed Tobą kolejne część z serii „Naturalnie, że rodzę!”. Poniżej znajdziesz tekst, a do niektórych tekstów dołączone będą również karty pracy. Jeśli jednak wolisz słuchać to na samym dole tekstu znajdziesz link do YouTuba z nagraną częścią mojej pogadanki, która kiedyś odbyła się kiedyś w ramach kursu online. Na zdrowie !
Symptomy zbliżającego się porodu
Dzisiaj dowiesz się jak organizm może nam dawać znać, że nadchodzi poród. Pamiętaj jednak, że czas wystąpienia tych objawów jest bardzo różny u każdej kobiety. Warto też pamiętać, że nie wszystkie kobiety doświadczają wszystkich symptomów. Nie wypatruj ich gorączkowo, natomiast jeśli się pojawią będziesz wiedziała co mogą oznaczać.
Ponieważ pierwszym symptomem przeze mnie wymienionym będzie skracanie się szyjki to przypomnijmy sobie co to oznacza i co z szyjką może się dziać.
Długość szyjki tzn. ile centymetrów długości ma Twoja szyjka. W dniu porodu będzie zgładzona, czyli będzie miała 0cm długości. Przepuszczalność to absolutnie nie jest to samo co rozwarcie. To że szyjka przepuszcza palec lub dwa palce to absolutnie nie oznacza, że macie rozwarcie na dwa palce. To oznacza jedynie, że jest miękka, a więc już przygotowana na poród i na rozwieranie. Rozwarcie natomiast to szerokość na jaką otworzyła się szyjka.
Jakie mogą być symptomy nadchodzącego porodu? Możesz je zauważyć, możesz je pominąć. To są bardzo indywidualne kwestie i tak naprawdę najlepszą metodą jest obserwacja swojego ciała i zmian w nim zachodzących, bo wiele tych zmian może być zapowiedzią porodu.
Oprócz skracania się szyjki będą to:
- Wicie gniazda.
W ostatnich dniach przed porodem często kobieta odczuwa przypływ mocy i potrzebę tzw. wicia gniazda. Ma wtedy absurdalne pomysły przemalowania mieszkania, przemeblowania, zamówienia nowych mebli, ponownego wyjęcia dziecięcych ubranek, uprania i uprasowania, przepakowania torby szpitalnej po raz kolejny, może wpaść w szał zakupowo-remontowy.
- Odchodzący czop śluzowy.
Duża ilość białej, zbitej, gęstej wydzieliny. Może być podbarwiony krwią. Czop może odejść dopiero w trakcie porodu. Może też odklejać się powoli i po kawałku. Jeśli pojawi się u was w bieliźnie duża ilość gęstego śluzu to będzie to prawdopodobnie czop śluzowy i oznaka skracania i rozwierania szyjki.
- Wilgotność pochwy.
Może zmienić się wydzielina w pochwie. Może być bardziej wodnista, może być jej więcej. Wiele kobiet doświadcza na tyle wodnistej wydzieliny, że błędnie interpretują to jako odejście wód płodowych, lub popuszczanie moczu.
- Obniżenie się dziecka.
Możecie to poczuć, możecie też zobaczyć opuszczenie się brzucha.
- Utrata wagi.
Niewielka, około 1-2kg.
- Obniżenie nastroju.
W ostatnich dniach przed porodem możesz odczuwać obniżenie nastroju, smutek, rozdrażnienie. To gra hormonalna poprzedzająca poród.
- Objawy gastryczne.
Objawy ze strony układu pokarmowego mogą świadczyć o nadchodzącym porodzie. Wymioty i biegunka często są zapowiedzią porodu i często to właśnie od nich zaczyna się poród.
- Plamienie
Rozwieranie się i skracanie szyjki mogą skutkować plamieniami. Natomiast jeśli zauważysz większe ilości krwi na bieliźnie najlepiej skontaktuj się z lekarzem.
- Skurcze przepowiadające.
Nasilają się, mogą być nawet trochę bolesne, nieregularne, ustawać na kilka godzin. Organizm się przygotowuje!
- Pobolewanie, ciągnięcie, rozpieranie.
To oznaki wstawiania się dziecka w kanał rodny, obniżenia się dziecka i jego nacisku na tkanki, kości.
- Odejście wód.
Najczęstszą sytuacją jest odejście płynu owodniowego w drugiej fazie porodu. Niektóre dzieci rodzą się też w pęcherzu płodowym, mówi się o nich „w czepku urodzone”. Niewielka ilość porodów rozpoczyna się od odejścia wód. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego to możecie czekać na skurcze 12h, po 12 godzinach w Polsce podaje się antybiotyk i najczęściej wywołuje poród. W niektórych krajach czeka się dłużej – 24/48h. Także jeśli odeszły wam wody i nie ma powodów do paniki, czujecie się dobrze i jesteście w zdrowej ciąży to możecie spokojnie w domu skupiać się na relaksie, lub rozkręcaniu skurczy. Do szpitala powinnyście udać się jeśli wody są zielona, jesteście GBS+, lub czujecie niepokój.
Jeśli chcesz posłuchać nagrania z kursu, który prowadziłam zapraszam Cię tutaj. Jeśli chcesz porozmawiać z innymi kobietami lub ze mną zapraszam Cię do grupy na Facebooku, link znajdziesz tutaj.
Źródła:
- Poród Naturalny, Katarzyna Oleś, Wydawnictwo Natuli, 2020
- Urodzić razem i Naturalnie, Irena Chołuj, 2008
- www.rodzicpoludzku.pl/wokol-porodu