Wsparcie w porodzie
Cześć! Przed Tobą kolejna część z serii „Naturalnie, że rodzę!”. Poniżej znajdziesz tekst, a do niektórych tekstów dołączone będą również karty pracy. Jeśli jednak wolisz słuchać to na samym dole tekstu znajdziesz link do YouTuba z nagraną częścią mojej pogadanki, która kiedyś odbyła się kiedyś w ramach kursu online. Na zdrowie !
Wsparcie w porodzie, Osoba towarzysząca
Wiele badań dowodzi, że obecność osoby towarzyszącej przy porodzie działa pozytywnie, zmniejsza uczucie lęku i niepokoju, niesie ze sobą wiele korzyści.
Kto może być osobą towarzyszącą? Właściwie każdy kogo wybierzesz. Może to być Twój partner ( i tak najczęściej się dzieje), może to być Doula, może to być i partner i Doula, a może być to Twoja mama, siostra, przyjaciółka. Towarzystwo innej kobiety przy porodzie to jest naprawdę cenne wsparcie pod warunkiem, że nie ma ona za sobą negatywnej historii porodowej którą wnosi do Twojego porodu.
Ważne jest, by osoba która ma Ci towarzyszyć była osobą przy której czujesz się bezpiecznie i swobodnie. Jeśli zdecydujesz się rodzić z kimś przy kim się krępujesz, wstydzisz, denerwujesz to wiesz już z poprzednich części, że to nie będzie przyjemna droga, być może nawet nie zakończy się sukcesem, bo się zablokujesz. Napisz czego oczekujesz od osoby towarzyszącej i pokaż jej to, co napisałaś. Omówcie to, wyjaśnijcie niejasności. Porozmawiajcie o tym, czy jest ona w stanie te oczekiwania spełnić. Torbę do szpitala spakujcie wspólnie, żeby łatwiej jej było znaleźć to co trzeba. Spakujcie rzeczy w woreczki strunowe lub oddzielne podpisane torebki. Nawet jeśli jednak będziesz sama to położnej łatwiej będzie znaleźć to, co akurat będzie potrzebne.
Co właściwie ta osoba towarzysząca może robić w porodzie?
Przede wszystkim może wspierać psychicznie. Sama obecność bliskiej osoby której ufacie zapewnia wam poczucia bezpieczeństwa, a na pewno już wiecie, że ono jest w porodzie kluczowe. Oprócz tego, jeśli ma być to ojciec dziecka to zrozumiałe jeśli zechce być przy narodzinach swojego dziecka. To również jego święto. W trakcie może podawać wodę, podawać jedzenie, wspierać, podnosić, masować, podawać olejki, włączać muzykę, pomóc z prysznicem, podawać termoforki, dopingować, prawić komplementy, robić zdjęcia, jeśli to ma być cesarskie cięcie to może również kangurować dziecko.
Co jeśli osoba towarzysząca nie może być z Tobą na Sali? Przede wszystkim dużo rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach. Tak naprawdę od was zależy to jaki sposób znajdziecie na tą rozłąkę, ale oto kilka moich propozycji.
– Wideo/telefon. Zapewnia ciągłe wsparcie słowami, możecie się widzieć, możecie się słyszeć, możecie razem milczeć godzinami. Polecam wam słuchawki bezprzewodowe.
-Tata lub inna osoba zostaje pod szpitalem. Może znajdzie miejsce parkingowe pod Twoim oknem, może kawałek dalej, może będziecie mogli widzieć się przez okno co jakiś czas. To stwarza poczucie więzi, poczucie, że jesteście w tym razem.
-Może tata stworzy dla Ciebie transparent widoczny z okna, może namaluje coś kredą na chodniku.
-Może tata nagra dla Ciebie swoje słowa na poród, jakąś relaksację, a może po prostu słowa prosto z serca, które będziesz mogła sobie odtwarzać.
– Może napisze do Ciebie list, który będziesz mogła przeczytać na sali porodowej.
– Możesz wziąć ze sobą coś co należy do niego- na przykład bluzę, skarpety.
– Możesz powiadomić inne osoby, np. inne kobiety o tym, że rodzisz i prosisz o wsparcie (na przykład u nas na grupie). Wszystkie będziemy Cię wspierały, myślały o Tobie, taka świadomość, że ktoś o Tobie ciepło myśli i trzyma kciuki daje dużego kopa. W chwilach zwątpienia przeczytasz ile osób w Ciebie wierzy.
Jeśli chcesz posłuchać nagrania z kursu, który prowadziłam zapraszam Cię tutaj. Jeśli chcesz porozmawiać z innymi kobietami lub ze mną zapraszam Cię do grupy na Facebooku, link znajdziesz tutaj.
A tutaj małe zadanie domowe dla was 🙂